نوشته قبلی نوشته بعدی Yandex SEO: مصاحبه ای با تیم جستجوی Yandex

Yandex SEO: مصاحبه ای با تیم جستجوی Yandex

Yandex SEO: مصاحبه ای با تیم جستجوی Yandex منتشر شده در آوریل 3, 2020ارسال دیدگاه

علاقه مند به حوزه Seo & Sem

معمول نیست که گوگل موتور جستجوی غالب در یک قلمرو خاص باشد. اما در مورد روسیه ، Yandex حدود ۵۲٪ از کل بازار را در اختیار دارد ، در حالی که Google 46٪ را در اختیار دارد.

نکته غیر معمول نیز این است که این داده ها با جمع آوری داده های Yandex Metrika (نسخه Yandex از Google Analytics) در Yandex.Radar Tool توسط Yandex در دسترس عموم قرار می گیرد .

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

طی چند سال گذشته در بازار جستجوی روسیه اتفاقات زیادی افتاده است ، با شروع حكم FAS (خدمات ضد انحصاری فدرال) علیه Google در سال ۲۰۱۷٫

این حكم به این معنا بود كه گوگل مجبور شد سیستم عامل Android را بیشتر باز كند و به كاربران اجازه می دهد موتور جستجوی پیش فرض را به راحتی از Google تغییر دهند.

این تأثیر قابل توجهی در نفوذ اندروید Yandex داشته است.

Yandex.Radar نوسان تسلط بر اندروید بین Yandex و Google را نشان می دهد.

علاوه بر مصاحبه خود با Seznam ، من با Yandex در بصیرت درباره تغییراتی که در دو سال گذشته در روسیه رخ داده است ، و همچنین به برخی از سؤالات متداول Yandex کار کردم.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

من می خواهم از ملیسا مک دونالد ، النا پرشینا و آناستازیا نازارنکو برای زمان و همکاری خود در ایجاد این مصاحبه تشکر کنم.

از آنجا که حکم FAS 2017 علیه Google ، به این معنی که آنها مجبور بودند اندروید را برای رقابت انتخاب کنند ، منابع داده شخص ثالث نشان داده اند که سهم بازار Yandex در برابر Google همچنان ادامه دارد. Yandex از نظر سهم بازار اکنون در سال ۲۰۱۹ وضعیت بازی در روسیه را چه چیزی تخمین می زند؟

در آگوست سال ۲۰۱۷ ، گوگل صفحه نمایش انتخابی را بر روی اندروید ارائه داد که به بیش از ۵۵ میلیون کاربر در روسیه امکان انتخاب موتور جستجوی مورد نظر خود را داد. صفحه انتخاب گزینه ای را برای کاربران فراهم می کند تا Yandex ، Google یا mail.ru را به عنوان موتور جستجوی پیش فرض برای موبایل Chrome انتخاب کنند.

این تغییر پلتفرم اندرویدی را باز کرد و کاربران گزینه ای را انتخاب کرده اند که بهترین کار برای آنها باشد. از زمان این تغییر ، ما شاهد تأثیر چشمگیری بر سهم بازار جستجوی موبایل خود هستیم.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

سهم بازار جستجوی Yandex در دستگاه های اندرویدی حدود ۱۲٪ از ۴۰٪ در آگوست ۲۰۱۷ به ۵۲٪ در ژوئن ۲۰۱۹ افزایش یافته است.

به طور کلی ، سهم بازار Yandex در روسیه ۵۶ درصد است و سهم بازار جستجوی تلفن همراه ما در روسیه همچنان رو به رشد است که اخیراً به ۴۹ درصد رسیده است ، از ۳۹ درصد در آگوست سال ۲۰۱۷٫

Yandex از نظر پردازش وب سایت های جاوا اسکریپت چقدر توانایی دارد؟

ما تست را با JavaScriptts و CSS در سال ۲۰۱۵ (به زبان روسی) شروع کردیم و از آن زمان به طرز چشمگیری افزایش یافته است.

بنابراین ، ما پیشنهاد می کنیم که وب مسترها سایت های خود را در robots.txt برای ربات نمایه سازی باز کنند. این همچنین به اطمینان حاصل می کند در هنگام فراخوانی ربات برای این پرونده ها مشکلی برای بار در سرور سایت وجود ندارد.

آیا Yandex به URL هایی که حاوی سیریلیک در مقابل کاراکترهای لاتین هستند ، ارجحیت دارد؟

Yandex هیچ ترجیحی برای URL های حاوی سیریلیک یا لاتین ندارد. با این حال ، ما به وب مسترها توصیه می کنیم از یک ساختار روشن و URL های قابل خواندن توسط انسان در سایت های خود استفاده کنند.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

قابلیت تعیین موبایل در تعیین رتبه های Yandex چقدر مهم است؟

سرعت بارگیری موبایل و دوستی کاربر برای رتبه بندی جستجوی Yandex از اهمیت بالایی برخوردار است.

پیشنهاد ویژه  Google Can URL های مسدود شده را بدون خزیدن فهرست بندی کند

Yandex گامهای مهمی برای هدایت تلاش های مخاطبان رو به رشد تلفن همراه در روسیه برداشته است – اخیراً ترافیک تلفن همراه برای اولین بار بر ترافیک دسک تاپ غلبه کرده است.

در فوریه سال ۲۰۱۶ ، ما الگوریتم Vladivostok را راه اندازی کردیم ، که دوستانه بودن صفحات از جمله اندازه محتوای صفحه وب ، پیمایش عمودی و قابلیت دسترسی در دستگاه های تلفن همراه را در نظر می گیرد.

در نوامبر ۲۰۱۷ ، ما فن آوری صفحات توربو را برای ناشران گشودیم که به ناشران اجازه می دهد نسخه های سبک صفحات را که حتی با اتصال آهسته به سرعت روی موبایل باز می شوند ، ایجاد کنند.

صفحات توربو حدود ۱۵ برابر سریعتر از صفحات معمولی بارگیری می کنند و سرعت با بهینه سازی طرح ، ذخیره محتوای صفحه در سرورهای Yandex و استفاده از شبکه تحویل محتوای خود به دست می آید.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

از زمان راه اندازی صفحات Turbo تا پایان سال ۲۰۱۸ ، بیش از ۱۰،۰۰۰ وب سایت ایجاد نسخه های توربو و صفحه های توربو در بیش از ۴۵٪ از نتایج جستجو برای نمایش داده شدگان از دستگاه های تلفن همراه ظاهر شدند.

در سال ۲۰۱۸ ، بیش از ۱۰ میلیارد بازدید از صفحات توربو و ده ها میلیون کاربر منحصر به فرد برای انتخاب صفحات توربو وجود داشته است.

صفحات توربو دارای مزایای مختلفی هستند ، یعنی صرفه جویی در وقت – ما محاسبه کردیم که سال گذشته صفحات توربو ۳۱۷ سال را صرف بازدید بازدید کنندگان وب سایت در انتظار بارگیری صفحات کرده است.

آیا Yandex در پردازش وب سایتهایی که از CDN استفاده می کنند ، مشکلی دارد؟

خیر ، ما هیچ مشکلی برای پردازش وب سایت هایی که از CDN یا حتی توصیه های ویژه برای آن استفاده می کنند نداریم.

ما همیشه از فناوری هایی پشتیبانی می کنیم که به کاربران کمک می کنند تا به صورت کارآمدتر در سایت ها حرکت کنند.

تأثیر جستجوی صوتی چه تاثیری در بازار روسیه داشته است؟

جستجوی صوتی در مقایسه با بازارهای غربی هنوز در مراحل اولیه است اما همچنان به دست آوردن گسترده ای ادامه می دهد.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

Yandex در اکتبر سال ۲۰۱۷ با راه اندازی دستیار هوشمند ما ، آلیس ، در برنامه جستجوی ما ، بازار روسیه را برای جستجوی صوتی معرفی کرد.

امروزه ، تقریباً ۲۰٪ نمایش داده شدگان در برنامه جستجوی Yandex نمایش داده های صوتی به آلیس هستند.

آلیس بیش از ۳۵ میلیون کاربر فعال ماهانه در چندین سیستم عامل مختلف دارد که از بلندگوی هوشمند ما ، Yandex.Station ، تا سیستم سرگرمی داخل اتومبیل ما ، Yandex.Auto متغیر است.

نه تنها تعداد بیشتری از کاربران به طور منظم به جستجوی صوتی اعتماد کرده اند بلکه محصولات هوشمند دیگری نیز برای بازار روسیه در حال تولید هستند و سایر ارائه دهندگان جستجو از آن زمان قابلیت جستجوی صوتی خود را در روسیه راه اندازی کرده اند.

پیشنهاد ویژه  Google تفاوت بین تطابق عصبی و RankBrain را توضیح می دهد

به نظر شما استفاده از جستجوی صوتی در روسیه در سالهای آینده در حال توسعه چیست؟

ما معتقدیم که جستجوی صوتی به همراه دستگاههای هوشمند همچنان به محبوبیت خود ادامه خواهد داد.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

طی سالهای آینده ، با پیشرفت فناوری ، ادغام دستگاه های هوشمند از وسایل خانگی به خودروهای متصل ، استفاده از جستجوی صوتی را گسترش می دهد.

ما پیش بینی می کنیم که جستجوی صوتی به اندازه استفاده از Wi-Fi همه جا گیر شود. در هر جایی که امکان اتصال وجود داشته باشد ، احتمالاً نوعی دستیار هوشمند برای کمک به کاربران در نمایش داده ها و دستورات وجود دارد.

دستیار مجازی آلیس چه نقش مهمی در آینده دستیاران مجازی دارد؟

Yandex راه را برای آینده دستیاران هوشمند در روسیه پیشرو کرده است.

ما فن آوری های جستجوی ، یادگیری ماشین و تشخیص گفتار را برای ایجاد یک اکوسیستم در اطراف آلیس به سود کاربران و مشاغل تلفیق کرده ایم.

Yandex قصد دارد با تکیه بر پیشرفت فعلی ما ، در پیشرفت دستیابی به فناوری و زیرساختها ، نقش مهمی در آینده دستیاران مجازی داشته باشد.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

Yandex آلیس را با مهارت های پیشرفته مکالمه ای و درک درستی از زمینه ایجاد کرده است که به آن امکان چت کردن با کاربران و همچنین مدیریت انواع کارهایی از قبیل بررسی وضعیت آب و هوا یا شرایط رفت و آمد یا یافتن رستوران از طریق خدمات Yandex را می دهد.

سپس Yandex.Dialogues ، بستر مهارت برای توسعه دهندگان شخص ثالث اضافه کردیم که منجر به معرفی ده ها هزار مهارت جدید مانند سفارش پیتزا از Papa John یا ورزش با Reebok شد.

در همین زمان ، ما همچنین اولین اسپیکر هوشمند ما ، Yandex.Station را کنار گذاشتیم و آلیس را به چندین سیستم عامل دیگر اضافه کردیم که قابلیت استفاده آن از Yandex.Navigator تا Yandex Browser را گسترش دادند.

آلیس همچنین در دستگاه های شخص ثالث مانند بلندگو LG XBOOM قرار دارد که منحصراً آلیس را در روسیه ادغام می کند.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

اخیراً یاندکس از نخستین اکوسیستم خانه هوشمند روسیه که توسط آلیس ساخته شده بود رونمایی کرد . اکنون آلیس می تواند چراغ ها را روشن کند ، ترموستات را تنظیم کند ، تلویزیون را کنترل کند یا حتی قهوه درست کند.

تولید کنندگان پیشرو مانند فیلیپس ، شیائومی ، سامسونگ و رددموند محصولات سازگار با خانه های هوشمند Yandex ، از جمله لامپ های هوشمند ، شاخه ها و لوازم خانگی را ارائه می دهند.

سیستم خانه هوشمند Yandex با یک API باز اجرا می شود و تولید کنندگان شخص ثالث را قادر می سازد دستگاه های هوشمند خود را ادغام کنند.

ما متعهد هستیم که آلیس همچنان به ارائه تجربه کاربر با کیفیت بالا و یک اکوسیستم حتی پیشرفته ادامه دهد.

Yandex چند بار معیارها و الگوریتم های رتبه بندی خود را بروزرسانی می کند؟

ما مرتباً الگوریتم های خود را به روز می کنیم. الگوریتم های خود را چنان مرتباً به روز می کنیم که برای اکثر آنها اعلامیه جداگانه نمی کنیم.

ما به طور معمول نام های رسمی الگوریتم ها را که به روزرسانی قابل توجهی هستند ، اعلام و ارائه می کنیم و رویکرد کلی به چیدمان نتایج جستجو را تغییر می دهیم.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

به عنوان مثال ، Vladivostok ، الگوریتم رتبه بندی صفحه تلفن همراه که قبلاً به آن اشاره کردیم ، که به افتخار پایتخت منطقه خاور دور روسیه نامگذاری شد زیرا بیشترین سهم کاربران اینترنت موبایل را در روسیه دارد.

پیشنهاد ویژه  بازیابی از نوامبر 2019 به روزرسانی Google

برای یک لحظه از جستجو فاصله می گیرید ، سایر دارایی های Yandex چقدر محبوب هستند (مانند Direct ، YaBrowser ، نقشه ها ، مترو ، تاکسی و غیره)؟

Yandex تقریباً در تمام بخشهای کالایی که به آنها اشاره کردید پیشرو در بازار است.

پس از گذشت بیش از دو دهه از ساختن محصولات و خدمات هوشمند با بهره گیری از یادگیری ماشینی ، ما به کاربران روسی یک اکوسیستم کامل را ارائه داده ایم که به آنها کمک می کند تا در دنیای آنلاین و آفلاین بهتر حرکت کنند.

امروزه ، میلیون ها کاربر برای طیف وسیعی از نیازها به Yandex روی می آورند ، در حالی که تبلیغ کنندگان برای رسیدن به مخاطبان اینترنتی روسیه به Yandex می روند.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

طبق گزارش IAB روسیه ، Yandex 53٪ از بازار تبلیغات دیجیتال روسیه را حفظ می کند.

بستر تبلیغاتی Yandex.Direct تبلیغات و جستجوی نمایش را در سراسر خدمات Yandex و شبکه تبلیغات Yandex (YAN) ارائه می دهد که هزاران وب سایت و بیش از ۴ میلیارد برداشت روزانه دارد.

مطابق مطالعه جدیدی که توسط ROIStat انجام شده است و درمورد تبلیغاتی که از Yandex.Direct و Google AdWords استفاده می کنند ، نظرسنجی شده است ، هنگام مقایسه ROI تبلیغات جستجو بر روی دو سیستم عامل ، ۶۰٪ از پاسخ دهندگان گفتند که ROI آنها در Yandex.Direct بهتر است.

در همان مطالعه ، ۷۰٪ از تبلیغ کنندگان نمایشگر پاسخ داده اند که ROI آنها در شبکه تبلیغات Yandex بهتر است.

سرویس هایی مانند نقشه ها در مقایسه با همتایان Google خود چقدر محبوب هستند؟

خدمات Yandex محبوب ترین در بین کاربران روسیه باقی مانده است.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

به عنوان مثال Yandex.Maps مدتهاست که به کاربران روسی کمک کرده است تا از نقطه A تا نقطه B ، به عنوان سرویس پیشرو نقشه برداری در روسیه ، استفاده کنند.

امروزه این سرویس به ده ها میلیون کاربر نیز کمک می کند نقاط مختلف مورد نظر خود را پیدا کنند ، برنامه های حمل و نقل را بررسی کنند و مسیرها را دریافت کنند ، از جمله سایر ویژگی ها از جمله بررسی ساعات کاری و به طور مستقیم رزرو رزرو از نتایج جستجو.

این سرویس ، که Yandex برای بازار محلی ایجاد کرده است ، به ویژه با داشتن نتایج بسیار مناسب و دقیق مشهور است.

گوگل خدمات قوی در روسیه ارائه می دهد که رقابت را به بازار عرضه می کند و به نوآوری کمک می کند.

اخیراً ما ویژگی "مکان خوب" را اضافه کردیم که جوایز و برچسب های متفاوتی را به بهترین سازمانها در گروههایشان اعطا می کند.

رتبه بندی Yandex و بررسی های سازمان ها از نظر کاربران هنگام انتخاب چگونگی انتخاب نقاط مورد علاقه در روسیه ، مورد توجه کاربران قرار می گیرد.

تبلیغات
ادامه خواندن زیر

منابع بیشتر:


اعتبار تصویر

تصویر گرفته شده توسط نویسنده ، ژوئیه ۲۰۱۹

منبع مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *